PHTLS For First Responders

Σκοπός του Προγράμματος

Tο Σεμινάριο «Πρώτης Ανταπόκρισης στο Τραύμα» (Trauma First Response -TFR) είναι ένα μονοήμερο πρόγραμμα εκπαίδευσης, που ακολουθεί τις βασικές αρχές της Προνοσοκομειακής Αντιμετώπισης Τραύματος του PHTLS.

Απευθύνεται στον πρώτο κρίκο της αλυσίδας που θα οδηγήσει στην επιτυχημένη αντιμετώπιση του τραυματία. Έτσι, απευθύνεται στους πρώτους ανταποκρινόμενους σε περιστατικό τραυματισμού, όπως αστυνομικούς, πυροσβέστες, ομάδες διάσωσης, προσωπικό ασφαλείας, ευαισθητοποιημένους πολίτες κ.α. που φτάνουν στον χώρο του τραυματισμού πριν από τους υγειονομικούς.

Το PHTLS for First Responders (TFR) καλύπτει τον πυρήνα του περιεχομένου του PHTLS, σε όλους αυτούς που δεν είχαν προγενέστερα κάποια σχετική κατάρτιση.

Οι διαλέξεις και η πρακτική άσκηση στους σταθμούς είναι βασισμένες πάνω στον τρόπο περίθαλψης που οι «πρώτοι ανταποκρινόμενοι» μπορούν να παρέχουν.

Εστιάζει:

• Αντιμετώπιση απειλητικών για τη ζωή καταστάσεων (διαχείριση αεραγωγού, αντιμετώπιση αιμορραγίας)
  • Σωστή ενημέρωση των υπηρεσιών
  • Τρόπους που μπορούν να βοηθήσουν οι εκπαιδευόμενοι (είτε σαν άτομα, είτε σαν μέλη εθελοντικής ομάδας διάσωσης) τους επαγγελματίες της υγείας.

Η εκπαίδευση στα παραπάνω γίνεται στη βάσει πρωτοκόλλου που αποτελεί την κοινή γλώσσα συνεννόησης με τους υγειονομικούς του προνοσοκομειακού χώρου.

Δομή του Προγράμματος

Στη διάρκεια του σεμιναρίου, θα διδαχθεί η θεωρία και η πρακτική που αναφέρεται με κάθε λεπτομέρεια στο βιβλίο του PHTLS for First Responders (TFR). Για το λόγο αυτό πρέπει να μελετήσετε πολύ καλά το βιβλίο που σας στέλνουμε.

Η πρακτική άσκηση περιλαμβάνει:

• Βασικές δεξιότητες διαχείρισης αεραγωγού
  • Δεξιότητες ακινητοποίησης ενήλικα τραυματία
  • Τεχνική επείγοντος απεγκλωβισμού
  • Βασικές αρχές αντιμετώπισης αιμορραγίας
  • Βασικές αρχές στην εκτίμηση και αντιμετώπιση του τραυματία.

Η διάρκεια του σεμιναρίου είναι 8 ώρες εκπαίδευσης.

Σε ποιούς Απευθύνεται

To TFR απευθύνεται:

• ΜΗ επαγγελματίες υγείας
  • Ομάδες διάσωσης
  • Πυροσβέστες
  • Αστυνομικούς κ.α.
  • Όλους τους πολίτες

Οι θεωρητικές γνώσεις είναι για όλους οι ίδιες.

Δίδακτρα

Με την καταβολή της συνδρομής 130,00 € επιβεβαιώνεται η εγγραφή σας, και περιλαμβάνει:

• Εγγραφή στο πρόγραμμα PHTLS for First Responders (TFR)
  • Βιβλία, εξοπλισμό, μοντέλα
  • Σεμινάριο
  • Αμοιβή βοηθητικού προσωπικού
  • Πρωινό και μεσημεριανό γεύμα.
(*) Επειδή τα χρήματα της συμμετοχής κάθε εκπαιδευομένου καλύπτουν αποκλειστικά και μόνο τις ανελαστικές δαπάνες που αναφέρθηκαν παραπάνω, και οι θέσεις συμμετοχής είναι καθορισμένες, σας ενημερώνουμε ότι αν για οποιοδήποτε λόγο δεν συμμετάσχετε στο συγκεκριμένο σεμινάριο, τα χρήματα σας δεν θα σας επιστραφούν.
(*) Η μόνη περίπτωση να επιστραφούν τα χρήματά σας είναι, να γίνει ακύρωση της συμμετοχής ένα μήνα πριν την διεξαγωγή του Σεμιναρίου και παράλληλα να επιστραφεί το βιβλίο.
Προγραμματισμένα Σεμινάρια
  • 06 – 07/04/2024 (Πανεπιστήμιο Πατρών)