All Hazards Disaster Response (AHDR)

Σκοπός του Προγράμματος

The All Hazards Disaster Response (AHDR) course διδάσκει τους εκπαιδευόμενους πώς να ανταποκρίνονται στους διαφορετικούς τύπους συμβάντων μαζικής καταστροφής που ενδέχεται να συναντήσουν, όπως φυσικές καταστροφές, πυρκαγιές, πανδημίες και άλλα γεγονότα μαζικών απωλειών υγείας.

Το AHDR εκπαιδεύει τους συμμετέχοντες σχετικά με τον τρόπο ανάλυσης πιθανών απειλών στην περιοχή τους, αξιολογώντας τους διαθέσιμους πόρους και δημιουργώντας ένα σχέδιο ανταπόκρισης με σκοπό, την παροχή προνοσοκομειακής φροντίδας στους περισσοτέρους τραυματίες με προσδόκιμο επιβίωσης ανάλογα με τα διαθέσιμα μέσα.

Δομή του Προγράμματος

Ο σχεδιασμός των υπηρεσιών προνοσοκομειακής φροντίδας περιλαμβάνει τα παρακάτω:

• Αποτελεσματική επικοινωνία κατά τη διάρκεια καταστροφών
  • Αμοιβαία βοήθεια και συνεργασία με άλλες υπηρεσίες επειγόντων
  • Διαχείριση πόρων όπως προμήθειες, φάρμακα και εξοπλισμός
  • Triage (Διαλογή) τραυματιών και στρατηγικές μεταφοράς
  • Παρακολούθηση ασθενών και εκκένωση.

Στην αρχή του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες προβαίνουν σε ανάλυση «ευαισθησίας για τους κινδύνους» για να αξιολογήσουν τα χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος τους, τόσο φυσικά όσο και τεχνητά, που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο όλη την επιχειρησιακή ομάδα, ταυτόχρονα με την εκτίμηση των αναγκών, ευάλωτων πληθυσμών, που χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή κατά τη διάρκεια ενός μαζικού συμβάντος.

Το περιεχόμενο του σεμιναρίου παρουσιάζεται μέσα από ένα πλαίσιο ρεαλιστικών σεναρίων, με αποκορύφωμα μια μεγάλης κλίμακας μαζική απώλεια υγείας που προσομοιώνει την αντιμετώπιση ενός συμβάντος μεγάλης έκτασης.

Σε ποιούς Απευθύνεται

Το AHDR απευθύνεται σε όλα τα επίπεδα των επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στην προνοσοκομειακή φροντίδα των ασθενών (διασώστες, νοσηλευτές, ιατρούς κ.α.) καθώς και σε πρώτους ανταποκριτές όπως ΕΛ.ΑΣ, Π.Υ., διασωστικές ομάδες.

Η πιστοποίηση χορηγείται μετά από επιτυχή ολοκλήρωση του σεμιναρίου από την ΝΑΕΜΤ, έχει ισχύ 4 ετών ενώ παράλληλα υπάρχει χορήγηση μορίων συνεχιζόμενης εκπαίδευσης CAPCE credits, και αναγνωρίζεται από την NREMT.

Προγραμματισμένα Σεμινάρια

Δεν υπάρχει κάποιο άμεσα προγραμματισμένο σεμινάριο.